Forum Orzysz Strona Główna Orzysz
Pierwsze niezależne forum o naszym mieście
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co piszczy w BIOS-ie?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Orzysz Strona Główna -> Oprogramowanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Endriu48
Kapitan
Kapitan



Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 1579
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzysz City
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:23, 25 Paź 2005    Temat postu: Co piszczy w BIOS-ie?

Kody dźwiękowe BIOSu

Czasem może się zdarzyć, że błąd wystąpi, zanim jeszcze będzie istniała możliwość przekazania kodu o błędzie w sposób tekstowy. Wtedy BIOS informuje o zainstniałym błędzie podając pewne sygnały dźwiękowe. Są one zależne w wielu przypadkach od producenta BIOSu.

BIOS firmy AWARD - nie ma skomplikowanej gamy dźwięków. Informuje praktycznie tylko o błędach związanych z kartą graficzną lub pamięcią. I tak dźwięk:

* 1 krótki - wszystko w porządku.
* 1 długi - błąd pamięci
* 1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM
* 1 krótki 2 długie - błąd karty graficznej
* ciągły - błąd pamięci RAM lub karty graficznej

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:

* 1 - dźwięk błąd odświeżania RAM
* 2 - błąd parzystości RAM
* 3 - błąd w pierwszych 64kB RAM
* 4 - błąd zegara systemowego
* 5 - błąd procesora
* 6 - błąd kontrolera klawiatury
* 7 - błąd trybu wirtualnego procesora
* 8 - błąd I/O pamięci karty graficznej
* 9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu
* 10 - błąd pamięci CMOS
* 11 - błąd pamięci cache
* ciągly dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

Czasami dźwięki mogą niepotrzebnie zaniepokoić użytkownika. Dzieje się tak szczególnie z kartami AGP, gdyż może wystąpić problem, który wynika z niedopasowania się styków w slocie. Przeważnie wystarczy lekko ruszyć kartą by problem zniknął. Niestety jednak, większość dźwięków oznacza trwałe uszkodzenie płyty, pamięci lub procesora. Niekiedy pomaga popukanie w płytę i poprawienie kontaktów i styków procesora, pamięci itp. Ewentualnie można spróbować sprawdzić podejrzane elementy na innym komputerze lub inne na naszym i poobserwować zachowania w takich układach.
Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Endriu48
Kapitan
Kapitan



Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 1579
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzysz City
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:31, 25 Paź 2005    Temat postu: Jak wejść do BIOS-u?

Jak wejść do BIOS-u?
BIOS od strony przeciętnego użytkownika to przeważnie tylko faza POST (Power-On Self Test), podczas której BIOS testuje pamięć, procesor, kartę graficzną itp. Jest to jednak faktycznie tylko wizytówka BIOSu - pewien zestaw napisów, które niosą jakieś informacje. Często mają one znaczenie tylko diagnostyczne, ale często dzięki nim, możemy dowiedzieć się o błędach w systemie, czy uzyskać pewne informacje o urządzeniach.

Na przykład przy każdym uruchomieniu komputera na ekranie pokazują się różne litery i symbole. Zawarte w nich są informacje o dacie wydania posiadanej wersji biosu, chipsecie płyty głównej, procesorze, producencie BIOSu i o konkretnym jego modelu, a także o tym, jak wejść do programu konfiguracyjnego BIOSu - jest to możliwe właśnie w tej fazie uruchamiania komputera.

Standardowo są zdefiniowane pewne kombinacje klawiszy, za pomocą których można dosŧać się do okna konfiguracyjnego BIOSu. Poniżej przedstawiona jest lista producentów BIOSów i domyślna kombinacja klawiszy włączająca panel konfiguracyjny w BIOSach ich produkcji.

* Award [Del] lub [F1]
* Ami [Del] lub [F1]
* Phoenix [F1],> [Ctrl][Alt][Ins],> [Ctrl][S],> [Ctrl][Alt][Esc],> [Ctrl][Alt][S],> [Ctrl][Alt][Enter]
* Compaq [F10], gdy na ekranie w górnym rogu pojawi się mały kwadrat
* Hewlett Packard [F1], [F2] gdy pojawi się logo HP
* Dell [Del], [F2], [F1], [Ctrl][Alt][Enter], wcisnąć Reset dwa razy
* Toshiba [Esc], [F1]
* NEC, Packard Bell, Amax, Micron, Aptiva, Sharp [F1], [F2]
* IBM [F1], [Ins], wcisnąć i przytrzymać obydwa klawisze myszy
* Sony [F3] potem [F1] lub [F2]
* AST Advantage, Tandon, Acer [Ctrl][Alt][Esc]
* Zenith [Ctrl][Alt][Ins]
Powstają jednak coraz to nowsze kombinacje uruchamiające program konfiguracyjny. Gdyby więc powyższe kombinacje nie zdały rezultatu, można spróbować użyć następujących:
[Ctrl][Alt][Delete], [Ctrl][q], [Ctrl][s], [Alt][s], [Esc], [Alt][Esc], [Ctrl][Alt][Esc], [Ctrl][Alt][Enter], [Ctrl][Alt][F8], [Ctrl][Alt][Insert], [Ctrl][Alt][q], [Ctrl][Alt][s], [Ctrl][Alt][d], [Ctrl][Alt][p], [Ctrl][Esc], [Ctrl][Shift][s]

Niektóre komputery umożliwiają jeszcze jedną metodę: wystarczy wyjąć wtyk klawiatury, odłączyć kable sygnałowe stacji dysków i/lub dyskietek, trzymać cały czas wciśnięty jakiś kabel lub wyjąć któryś z modułów RAM. BIOS potraktuje tę sytuację jako poważny błąd i niekiedy wyświetli komunikat, iż aby ten błąd naprawić należy wejść do panelu konfiguracyjnego, wciskając daną kombinację klawiszy.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Endriu48 dnia Wto 22:01, 06 Gru 2005, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Endriu48
Kapitan
Kapitan



Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 1579
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Orzysz City
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 22:58, 19 Lis 2005    Temat postu: KONFIGURACJA BIOS-u

KONFIGURACJA BIOS-u

Aby dostać się do programu konfiguracyjnego, trzeba zaraz po włączeniu peceta nacisnąć określony klawisz, zazwyczaj [Del], [F1], [F2], [F10] lub kombinacje [Ctrl+Alt+ Esc]. Na ekranie startowym powinien się pojawić stosowny komunikat. Parametry BIOS-u pozwalają zmieniać różne ustawienia - począwszy od najprostszych, takich jak tryb transmisji portu szeregowego, skończywszy na bardzo interesujących. Na przykład ustawienie zbyt wysokiego napięcia zasilającego procesor, a także zmiany w geometrii twardego dysku mogą mieć opłakane skutki. Jednocześnie w niejednym komputerze drzemią niespodziewane zapasy wydajności, które można wykorzystać tylko za pomocą BIOS-u. W ten sposób zyskasz większą wydajność, nie inwestując ani grosza.
• Za każdym razem, gdy uruchamiasz komputer, BIOS konfiguruje i testuje jego podzespoły – procesor, chipset, pamięć roboczą i inne. Procedura diagnostyczna zajmuje sporo czasu ( przede wszystkim w bogato wyposażonych pecetach ). Sprytnym ustawieniem BIOS-u możesz znacznie skrócić czas testów, dzięki czemu nie będziesz musiał sterczeć bezczynnie przed ekranem startowym. Najwięcej zyskasz, jeśli często restartujesz system. Ustaw opcję Enabled w polu Quick Power on Self Test lub w polu Quick Boot. Znajdziesz je za pomocą menu Advanced Bios Features lub w menu Boot, zależnie od wersji BIOS-u. Od tej pory BIOS będzie przeprowadzać jedynie pobieżne testy, np. kontrolując pamięć roboczą tylko raz, zamiast domyślnie ustawionych trzech razy. Nie ma powodu do obaw. Test wykrywa prawie wyłącznie uszkodzenia układów pamięciowych, więc gruntowne sprawdzanie pamięci ( czyli z ustawioną opcją Disabled ) jest uzasadnione tylko podczas pierwszego uruchomienia systemu z nowym lub nowymi modułami. Jeżeli wówczas test nie wykaże błędów, możesz wrócić do pobieżnego sprawdzania. Przyczyną zawieszeń systemu bywają błędy pamięciowe występujące nieregularnie, prawie nie do wykrycia nawet podczas gruntownych testów. Dysponując stabilnie działającym systemem, nie podejmujesz żadnego ryzyka, stosując mniej zasadnicze sprawdzanie. Oprócz tego możesz spokojnie zablokować testowanie stacji dyskietek. Jeśli tego nie zrobisz, BIOS będzie sprawdzać za każdym razem typ nośników ( 40- lub 80- ścieżkowe ) obsługiwanych przez stacje. Tymczasem już od lat stosuje się tylko dyskietki 80- ścieżkowe. Przejdź więc do menu Advanced Bios Features lub Boot i ustaw opcję Disabled w polu Boot Up Floppy Seek. Jeśli nie znajdziesz takiego parametru, został domyślnie wyłączony przez producenta płyty głównej. Bios i tak wykryje kontroler stacji dyskietek, odpowiedzialny za sterowanie tym napędem. Blokada testu nie przeszkodzi więc wczytać system z dyskietek startowych. Jeśli system traci łączność z kontrolerem stacji, zasygnalizuje to podczas uruchamiania komunikatem typu Floppy disk(s) fail czy Floppy disk controller error. Nowe płyty główne Intela, stosowane m. in. W zestawach Della, mają parametr Intel Rapid Bios Boot. Ustaw go na Enabled, aby skrócić procedury diagnostyczne. Zoptymalizowany kod BIOS-u sprawia, że testy pamięci i stacji dyskietek są wyłączane za jednym zamachem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Orzysz Strona Główna -> Oprogramowanie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin